Před pololetními prázdninami k nám přijel pan Brož se skupinkou dravců z firmy Dvůr zvířat-sokolnický dvorec u Jindřichova Hradce.
Na začátku pěkného a naučného vystoupení nám pan Brož sdělil instrukce k chování mezi dravci. Nesměli jsme se jich dotýkat, máchat rukama a řvát.


Dozvěděli jsme se, že dravci nemají rádi hlazení, neboť jim hlazením taháme za peří a to je bolí. Seznámil nás také s váhou dravců. Ptal se nás, kolik si myslíme, že váží takový orel bělohlavý. Padly tipy v rozmezí 10 až 20kg. Když nám řekl opravdovou váhu, někteří byli udivení, protože vážil něco kolem 2 kg. Přesto, že je to velký a majestátní pták, je hrozný zbabělec, jelikož potravu neloví živou, ale vyhledává mrtvé nebo zraněné ryby. Pan Brož se nám také zmínil o své zálibě. Učí totiž jejich odchovaného raroha velkého létat do výšky až 500m, protože s ním soutěží ve sportovní disciplíně zvané Let za drakem, kde dravec má doletět k velkému drakovi připomínající menší rogalo, na kterém je kus masa, to ukořistit a vrátit se zpět, při čemž jde hlavně o čas. Přiznal se, že už několikrát byli poslední, ale věří, že se to časem zlepší.
Dále nám představil sokola stěhovavého, o kterém nám pověděl, že je to nejrychlejší pták na světě. Další co nás zaujalo, bylo peří na hlavě sovy pálené, které vypadá jako srdce a funguje jako uši. Výjimkou byl krkavec velký, který byl jako jediný zástupcem pěvců. Tento krkavec byl zvláštní tím, že miloval drbání v krku (a to do slova).
Pan Brož se s námi podělil o zážitek, který se mu stal na jiném vystoupení. Předváděl jako nám let některých dravců. Jeden z nich vylétl na strom a tři dny nechtěl sletět dolů. Nám se nic takového nestalo, protože jsme nebyli ve venkovním prostoru.
Při představení jsme viděli: sokola stěhovavého, poštolku obecnou, raroha velkého, výra velkého, orla bělohlavého, sýčka obecného, puštíka bradatého, sovu pálenou a krkavce velkého.
Na závěr měl malé překvapení, bylo spíše určeno pro malé děti, ale protože nám zbyl čas, ukázal ho i nám. Byl to savec, který většině lidem smrdí a nebyl to nikdo jiný než malá a roztomilá fretka.
Představení bylo krásné, pán byl příjemný, dravci stateční a my jsme si to pořádně užili.
Jana Koriťáková, Lucie Morongová, Tereza Golombková a Marek Čabelka
IX. třída