Vycházka za geomorfologickými jevy

Dne 14. 6. 2013 jsme, my kluci z IX. třídy, vyrazili s paní učitelkou Balášovou na geomorfologickou vycházku. Počasí nám přálo, i když bylo trochu zataženo.

V 8:10 jsme vyrazili od školy a šli jsme okolo koupaliště, Smutňáku až na Paseky k viklanům.

Tam byla první zastávka a takový nenáročný test se čtyřmi otázkami. Po dokončení testu se všichni najedli, napili a šlo se dál na Kraví horu. Cesta byla pro některé náročnější, pro některé méně.

Po úbočí Kraví hory jsme došli až na Hojnou Vodu, kde jsme se nasvačili. Poté jsme se vydali nejprudším východním svahem s kamenným mořem a mrazovými sruby až k Napoleonově hlavě (skalní hřibovitý útvar vytvořený mrazovým zvětráváním). Tam jsme se vyfotografovali a pokračovali k nedaleké rozhledně. Někdo pod kamennou stěnou, někdo po jejím vrcholku. U rozhledny jsme se napili a kdo chtěl, vystoupal až na vršek rozhledny pozorovat nádhernou krajinu Novohradských hor. Po zhlédnutí krajiny jsme se naposled občerstvili a šli jsme domů.

Cesta domů vedla z prudkého kopce, na kterém byly kluzké kameny a občasná louže, takže cesta nic moc. Když jsme ve zdraví došli po úbočí na cestu, čekala tam na nás další překážka. Tou byla bahnitá cesta, která byla ještě k tomu prorostlá kopřivami. Ale i to jsme s drobnými i většími pády zvládli a pokračovali směrem k vodárně, kde jsme lovili v trávě brouky. Od vodárny už jsme se táhli plouživým krokem ke škole. Po příchodu do školy jsme se rozloučili s paní učitelkou a rozešli jsme se domů. Klidně bych si to zopakoval.

Eduard Zakucia