Podpořeno z grantového programu České spořitelny "Dokážeme víc", ve spolupráci s Nadací Via.
PROJEKT NADACE VIA - KOMUNITNÍ CENTRUM HOSTOVNA
Podpora rozvoje a zlepšování místních vztahů, mezigeneračního setkávání a aktivního, společného trávení volného času s přispěním komunitního centra Hostovna
Obec Horní Stropnice a přilehlé osady mají specifický charakter s řadou sociálních problémů, které jsou typické i pro další sídla v bývalých Sudetech. Odlehlost lokality, její značná místní izolovanost v blízkosti bývalého pohraničního pásma, omezená pracovní nabídka, absence služeb a jejich kvalita vedou k odlivu mladých lidí do měst, neochotu se vracet po studiích a v místě trvale žít.
Integrace nově příchozích je nelehká, jelikož sociální vazby jsou poměrně uzavřené, typicky rodinné, resp. klanové. Zároveň v místě prakticky neexistuje prostor nebo aktivity, které by podněcovaly k navazování nových kontaktů.
Usilujeme o vznik prostoru pro mezigenerační setkávání, aktivní trávení volného času pro všechny věkové skupiny od malých dětí a jejich rodičů, přes teenagery až po seniory. Věříme, že takové místo může přispět ke zlepšení vztahů, navázání nových vazeb a v důsledku k sociální inkluzi a eliminaci některých společenských patologií. Má potenciál zvýšit atraktivitu sídla pro ty, kteří se při rozhodování o místě pro život řídí i nabídkou služeb a atmosférou v místní komunitě.
Pro vznik takového místa se v současnosti nejideálnější jeví budova základní školy. Nový ředitel ZŠ Tomáš Rolínek usiluje řadou změn v současném systému o to, aby škola sloužila nejen jako centrum vzdělanosti, ale také kulturních akcí a komunitních aktivit. Svou odvážnou vizí rozvoje školy a neutuchajícím entuziasmem je velice nakloněn podpořit otevřenost školy vůči široké veřejnosti, a to nejen v rámci komunity školních dětí a jejich rodičů.
V místě se pomalu formuje skupina aktivních obyvatel, kteří jsou ochotní svým časem, energií a nadáním podpořit rozvoj kultury, možnosti trávení volného času a sousedskou pospolitost. V řadě případů se jeví, že stačí drobné ‘postrčení’, morální podpora, vyjádření nadšení z nápadu, nabídka pomoci či zprostředkování kontaktů a v neposlední řadě místo, kde by se daná aktivita dala provozovat a dějí se zázraky, při nichž se z nespokojených, pasivních občanů stávají svoji realitu aktivně tvořící obyvatelé s chutí věnovat svoje osobní dary komunitě. Velmi dobré výsledky přinesla například nabídka nových kroužků a projektových dnů pro žáky základní školy, kterou nabízí na popud pana ředitele Tomáše Rolínka učitelé nad rámec klasické výuky. Daří se díky nim zaujmout i žáky, kteří doposud neměli možnost trávit volný čas mimo výuku smysluplnou činností, spolupracovat se vrstevníky nebo mezigeneračně v rámci řízených aktivit, scházet se v bezpečném a podporujícím prostředí a začínaly se u nich projevovat různé problémy.
Prvotní nápad, který jsme se rozhodli představit v rámci žádosti o grant v programu Dokážeme víc, pracoval s vizí upravit se zapojením široké veřejnosti venkovní prostory ve školní zahradě a na navazujících pozemcích tak, aby sloužily jako komunitní místo. Vizi jsme museli vzhledem k výši podpory zatím odložit, ale rádi bychom finanční zdroje využili při tvorbě komunitního centra Hostovna, o jejímž vzniku společně jednáme již od léta 2024 a jejíž aktivity by měly vést k rozšíření nabídky trávení volného času.
Budova školy má vhodné volné kapacity, v nichž nevyvstává potřeba zásadních stavebních a jiných úprav, nenarůstají náklady na provoz spojené s nájmem, energiemi, úklidem a podobně. Již bylo vedením školy a zřizovatelem školy (Obec Horní Stropnice) odsouhlaseno, že některé prostory základní školy, jako je například aula, místnosti pro školní družinu, školní tělocvična a školní knihovna, by mimo výuku mohly sloužit jako místo pro setkávání, rukodělné aktivity, pořádání přednášek, besed a vzdělávacích programů, pohybové aktivity a další. Rádi bychom proto prostor dovybavili jako relaxační zónu s možností zde nábytek a vybavení uspořádat dle typu dané aktivity. V rozpočtu projektu jsou zatím navrženy prostředky na základní prvky vybavení, finanční částka na nákup materiálu pro tvoření, které zatím není konkretizováno a položka na odměny pro externí přednášející, pokud vyvstane zájem o téma, jež nejsme schopni postihnout místními dobrovolníky. Na vybavení pro cvičení s balančními prvky budeme shánět prostředky dodatečně s tím, že se jako dobrá varianta jeví uspořádat například sbírku přes platformou Darujme.cz.
V současné době již zkušebním obdobím prochází první aktivita pro děti a rodiče nazvaná Cvičeníčko. Jde o pohybové aktivity pro rodiče s dětmi ve školní tělocvičně. Několik prvních hodin ukázalo nemalý zájem o tento způsob trávení volného času a setkalo se velkým úspěchem zejména u rodičů, kteří v místě nežijí dlouho a přes všechny snahy se jim nedaří integrovat do komunity. Může tak pomoci dětem se připravit nenásilně na další sportovní kroužky, jako je například Atletika, a zároveň je příležitostí pro rodiče navázat první sociální vazby v místě, kde k tomu jiné možnosti prakticky nejsou.
V tomto duchu chceme pokračovat i v dalších činnostech a chceme se zaměřit především na tyto okruhy:
- Vzdělávací aktivity formou přednášek a besed na aktuální témata (psychologie, sociální témata, výchova dětí, speciální pedagogika, kyberbezpečnost, finanční gramotnost, výuka jazyků)
- Rukodělné aktivity formou workshopů a ukázek činností, o které bude mít místní komunita zájem
- Pohybové aktivity pro všechny generace; kromě Cvičeníčka je v plánu jóga pro děti a dospělé s metodou propojování hemisfér (One Brain) a cvičení s balančními prvky pro všechny generace
- Komunitní akce jako jsou swapy, sousedské slavnosti a oslavy lidových svátků a významných událostí
Program budeme tvořit se zapojením místních obyvatel nejen ve fázi plánování, ale zejména ve fázi realizace projektu. Prvotní jednání v rámci pracovních skupin ukázala, že v místě žije řada velmi schopných a nadšených lidí, kteří se rádi budou spolupodílet na chodu komunitního centra a tím naplňovat potřeby formou aktivit, které jim samotným a s velkou pravděpodobností i dalším sousedům v místě chybí.
Do realizace projektu se aktivně zapojí zaměstnanci České spořitelny, pobočky Trhové Sviny. Formy spolupráce byly projednány s manažerem poboček na jihu Čech Romanem Mazákem. Předběžně bylo domluveno, že by zaměstnanci ČS uskutečnili sérii přednášek na téma finanční gramotnosti pro děti I. a pak II. stupně, případně pro dospělé, pokud by takový zájem z místní komunity vyvstal. V průběhu května by se tým zaměstnanců ČS zapojil v rámci firemních teambuildingových aktivit do realizace příprav na slavnostní otevření centra. Podrobnosti budou sjednány na společné schůzce na pobočce v Trhových Svinech na začátku února.
Kontaktní osoby České spořitelny jsou Roman Mazák - manažer poboček (tel. +420 724422632) a Marie Kocinová , zaměstnankyně pobočky Trhové Sviny (tel. 602554800, email mkocinova@csas.cz).
Podařilo se nám rovněž navázat spolupráci s dvěmi komunitními centry v okolí, Komunitním centrem Nové Hrady a Centrem komunitních aktivit Trhové Sviny, které fungují již delší čas a jejich vedoucí jsou nakloněny podpořit vznik Hostovny zejména sdíleném know-how a zkušeností z jejich praxe. Obě vedoucí komunitních center jsou účastnice programu Nadace Via Komunitní akademie.
Harmonogram
Leden – participativní schůzka týmu Hostovny s místními obyvateli za účasti vedoucí Komunitního centra Nové Hrady Lucie Sovové, která se s účastníky podělí o zkušenosti několikaletého fungování KC, cílem setkání je vytvořit kostru programu pro rok 2025 a stanovit, jaký konkrétní typ materiálového vybavení bude třeba a jaké přednášející pozvat; probíhá druhý zkušební měsíc aktivity Cvičeníčko
Únor, březen, duben – nákup vybavení a materiálu; souběžně budeme zajišťovat program v současných podmínkách a s aktuálními možnostmi
Květen – slavnostní otevření komunitního centra za účasti zástupců České spořitelny a Nadace Via
Červen – realizace přednášek, besed, vzdělávacích, pohybových aktivit a komunitních akcí + schůzka s místními obyvateli zaměřená na reflexi dosavadního fungování Hostovny
Červenec, srpen – prázdninový provoz dle potřeb účastníků, možnost realizace aktivit typu “příměstský tábor” v případě zájmu místních
Září, říjen, listopad, prosinec - realizace přednášek, besed, vzdělávacích, pohybových aktivit a komunitních akcí
Prosinec – schůzka s místními obyvateli zaměřená na reflexi ročního fungování Hostovny a stanovení vize pro další rok