Zvonek z Novohradských hor - recitační část, místní kolo

Ve středu 15. března 2017 se v základní škole Horní Stropnice uskutečnilo první kolo zájmové...

Číst dál...
Zdravá 5

Pro 4. a 5. třídu bylo čtvrteční ráno na začátku února ve znamení správné výživy.
První část programu byla teoretická, dozvěděli jsme se,...

Číst dál...
Cestování po EU

V pátek 20. ledna do naší školy přijela paní Kateřina Šímová, která prezentovala program o Evropské unii. Žáci v rolích vyslance dané země...

Číst dál...
Exkurze MŠ na Bedřichovské soukromé dráze

Dne 22. 9. 2016 se vydala podívat naše mateřské škola na soukromé vlakové nádraží do Bedřichova. Byli jsme pozváni panem Erikem Kučerou. Po...

Číst dál...
Mladý módní návrhář 2017

Na podzim letošního školního roku byl vyhlášen 22. ročník výtvarné soutěže...

Číst dál...
Školy pro venkov, CZ.1.07/1.1.10/02.0037
Hejtmanův pohár 2017
Školy pro venkov, CZ.1.07/1.1.10/02.0037
T-Mobile Olympijský školní běh

inlinebrusleuv

Úterý 19. 5. 2015 bylo vyhrazeno „Projektovému dni – Rozvoj technického vzdělávání v Jihočeském kraji – CZ.01.07/1.1.0.00/44.0007“, kterého se mimo naší skupiny 15 chlapců 7. a 8. třídy, zúčastnili i žáci z praktické školy v Trhových Svinech.


První zastávkou byla firma NEMA, která se zabývá výrobou montovaných dřevěných a roubených rodinných domů. Navštívili jsme tři výrobní haly. První hala byla bohužel prázdná, neboť budoucí montovaný dům byl převezen na místo stavby. Ve druhé jsme viděli dvě CNC frézky, na kterých se frézují finální profily trámů. Třetí hala slouží k výrobě vazníků. Viděli jsme v činnosti oboustranný lis. Zajímavostí byl používaný materiál k výrobě trámů. Vedle lepených trámů zde používají i kanadský cedr.
Další zastávkou byla ZOO Dvorec. Hlavní náplní byla přednáška o býložravcích, které zde chovají. Samozřejmě jsme si prohlédli i další expozice. Líbili se nám hlavně tygři a lvi.
Nakonec jsme absolvovali dvě přednášky na SŠ Trhové Sviny. V prvním bloku vystoupil pan Jindra s přednáškou o elektřině. Dozvěděli jsme se zajímavosti například o elektrickém výboji blesku. V druhé části jsme se seznámili se základy učebního oboru umělecký kovář a zámečník, pasíř. Na modelíně – formele, jsme si vyzkoušeli „kování“ hřebů, skob, klíčů a navrhovali jsme okrasné mříže.
Jediné, co se tento den nepovedlo, bylo deštivé počasí, které nás potrápilo hlavně při návštěvě ZOO.

text: David Koiš, Jan Dvořák a Milan Kříž, VIII. třída

foto: Jan Kubíček VII. třída